آمارهای جدید نشان می‌دهد رشد بخش تولید و خدمات در اروپا پایین‌تر از سطح انتظار بوده است.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا به نقل از بلومبرگ، رشد اقتصادی منطقه یورو به پایین ترین سطح چهار سال اخیر رسیده است و این بدان معناست که سال ۲۰۱۹ سال سختی برای شرکت‌ها و کارخانه‌های اروپایی خواهد بود.

رشد بخش خدمات و تولید حتی از برآوردهای بدبینانه ماه دسامبر نیز پایین‌تر بوده است که از جمله دلایل آن می توان به اعتراضات مردم در فرانسه، مشکلات بودجه‌ای ایتالیا و مشکلات صنعت خودروسازی آلمان اشاره کرد.

یک نظرسنجی از فعالان اقتصادی اروپایی نشان می‌دهد که انتظار فعالان برای سفارشات جدید در پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ تاکنون قرار دارد.

کریس ویلیامسون، کارشناس اقتصادی اشد موسسه ( آی اچ اس) گفت: نگرانی از وضعیت اقتصادی منطقه یورو به دلایلی چون جنگ تجاری، کاهش نرخ رشد اقتصاد جهانی، ریزش بازارهای بورس، بریگزیت و افزایش ناآرامی‌های سیاسی رو به گسترش است.

پیش‌تر در اواخر سال گذشته بانک مرکزی اروپا با اشاره به ریسک‌های موجود سر راه اقتصادهای اروپایی، پیش‌بینی خود از نرخ رشد سال ۲۰۱۹ را کاهش داده بود با این حال سیاست‌گذاران اروپایی کماکان مصمم به پایان دادن تدریجی به برنامه سیاست‌های انبساطی خود هستند.

در شرایطی که قاره اروپا با خطر فزاینده افزایش محبوبیت احزاب پوپولیست و انتخابات پارلمانی امسال مواجه است، خبر بد دیگر برای اقتصاد منطقه یورو این است که نرخ اشتغالزایی این منطقه در پایین ترین سطح دو سال اخیر خود قرار دارد.