جدیدترین آمارها از خریداران آسیایی نفت خاورمیانه/ رد پای آمریکا در بازار نفت آسیا پُررنگ‌تر شد

کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۳ میلیون و ۲۵۱ هزار بشکه در روز از خاورمیانه نفت خریداری کرده اند که این عدد نسبت به سال ۲۰۱۷ با رشد اندک ۲.۵ درصدی (معادل ۳۲۴ هزار بشکه در روز) روبرو شده است. اصلی‌ترین دلیل عدم رشد فروش نفت در آسیا توسط کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه، حضور فعال آمریکایی‌ها در بازارهای شرق آسیا عنوان شده است.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ طبق آخرین آمار منتشر شده طی ۵سال اخیر به طور متوسط ۳۳ درصد از رشد واردات نفت خام کشورهای آسیایی، توسط کشورهای خاورمیانه تأمین شده است. این در حالی است که واردات نفت خام کشورهای آسیایی از منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۱۸نسبت به سال ۲۰۱۷معادل ۳۲۴هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۱۳ میلیون و ۲۵۱ هزار بشکه در روز رسیده است.

به رغم این که کشورهای آسیای شرقی مقاصدی جذاب برای تولیدکنندگان نفت خاورمیانه هستند و این تولیدکنندگان شرایط قیمتی مناسبی برای خریداران در این منطقه به وجود آورده اند، اما سهم این تولیدکنندگان در بازار نفت خام کشورهای آسیایی طی دو سال اخیر تنزل یافته است. در این میان تقویت صادرات نفت خام آمریکا به آسیا نیز یکی از دلایل کلیدی برای کاهش سهم کشورهای خاورمیانه در بازار آسیا است که در آینده نیز نگران کننده خواهد بود.

یکی دیگر از دلایل عدم رشد چشمگیر خرید مشتریان آسیایی نفت خاور میانه، اعمال تحریم ها علیه ایران بود.

به گزارش رویترز، واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران در ماه نوامبر به پایین ترین حد خود در ۵ سال اخیر رسیده است. بر اساس این گزارش کاهش صادرات نفت ایران به آسیا در شرایطی است که آمریکا مجددا تحریم های بانکی و نفتی را علیه تهران اعمال کرده است. آمارهای رویترز نشان می دهد چین، هند، ژاپن و کره جنوبی طی ماه نوامبر ۶۶۴۸۰۰ بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲٫۷ درصد کاهش داشته است. کره جنوبی برای سومین ماه متوالی هیچ گونه واردات نفت از ایران نداشته است. واردات نفت هند از ایران نیز در این مدت ۴۰ درصد نسبت به اکتبر کاهش داشته است.

از سویی دیگر در میان کشورهای آسیایی، واردات نفت خام چین در سال ۲۰۱۸در مقایسه با سال  ۲۰۱۷ معادل ۳۱۶هزار بشکه در روز افزایش یافته و به سه میلیون و ۹۵۷ هزار بشکه در روز رسیده که بالاترین میزان افزایش خرید نفت خام از کشورهای خاورمیانه محسوب می شود. کشور چین در سال ۲۰۱۷، با واردات روزانه ۸٫۴ میلیون بشکه نفت، از آمریکا به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت خام پیشی گرفت. این رقم در ایالات متحده ۷٫۹ میلیون بشکه در روز بوده است. چین در سال ۲۰۱۳ نیز به عنوان  بزرگترین واردکننده خالص مجموع نفت خام و سایر سوخت های مایع در جهان(واردات منهای صادرات) شناخته شد. ظرفیت پالایشگاهی جدید و موجودی ذخایر استراتژیک به همراه کاهش تولید داخلی نفت، عامل اصلی افزایش واردات نفت خام چین بوده است.

در سال ۲۰۱۷، چین ۵۶ درصد از واردات نفتی خود را از کشورهای عضو اوپک تامین کرده است، که نسبت به اوج این میزان در سال ۲۰۱۲ (معادل ۶۷ درصد) کاهش داشته است. بیش از سایر کشورها، روسیه و برزیل در این سال ها، تبادلات نفتی خود را با چین به ترتیب از ۹ درصد به ۱۴ درصد و از ۲درصد به ۵ درصد افزایش داده اند.

در این بین موسسه انرژی اینتلیجنس معتقد است، افزایش تقاضای نفت خام چین به دلیل رشد ذخایر استراتژیک این کشور بوده است. در حال حاضر ذخایر تجاری و استراتژیک نفت چین به ترتیب ۷۵۵و ۲۷۲میلیون بشکه برآورد شده است که برای حدود ۱۱۰ روز مصرف این کشور کافی است که این میزان حدود ۲۰روز از استاندارد جهانی بیشتر است.

نفت