وزارت راه و شهرسازی، گزارشی درباره اقدامات انجام شده در خصوص نوسازی ناوگان حمل‌ونقل منتشر کرد.
به گزارش رتبه آنلاین، با توجه به نقش ناوگان در تسهیل تبادلات تجاری در شبکه حمل‌ونقل کشور و ضرورت نوسازی و توسعه آن، وزارت راه و شهرسازی با انجام برنامه‌ریزی لازم و با تاکید بر استفاده از منابعمالی خارجی و ظرفیت سازندگان داخلی کشور در چارچوب اقدام مشترک با تولیدکنندگانمعتبر خارجی، نسبت به تسریع در نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کرده است.

در این خصوص می‌توان به نوسازی ناوگان جاده‌ای فرسودهبالای ۱۰ تن با سن بالاتر از ۳۵ سال اشاره کرد. بر این اساس، ۱۰ قرارداد با شرکت‌هایتامین‌کننده کشنده‌ها به منظور جایگزینی ۱۹ هزار و ۴۵۰ دستگاه کامیون و کشندهفرسوده طی دو سال منعقد شده است.

با توجه به اقدامات شرکت‌های تامین‌کننده خودرو،در سال آینده بالغ بر ۸ هزار دستگاه کامیون و کشنده به متقاضیان تحویل خواهد شد. براساسمحاسبات انجام شده، در صورت نوسازی ناوگان معادل یک‌هزار و ۳۲ میلیارد لیتر نفتگاز طی ۱۰ ‏سال صرفه‌جویی خواهد شد. ‏

با اجرای این طرح، ظرف مدت ۱۰سال بالغ بر ۱۹۴٫۷۲ میلیون تن از انتشار گازهای گلخانه‌ای کاسته خواهد ‏شد.‏

توسعه ناوگان هوایی

در همین حال، ۳ قرارداد با شرکت‌هایتامین‌کننده هواپیما به ارزش تقریبی ۳۲ میلیارد دلار برای خرید ۲۰۰ فروند هواپیماطی سال‌های آتی منعقد شده است.

بر این اساس، تاکنون ۳ فروندهواپیمای ایرباس و ۸ فروند ای‌تی‌آر و در مجموع ۱۱ هواپیمای نو وارد ناوگان هواییکشور شده است.

توسعه ناوگان دریایی

 

در پی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سازمان بنادر و دریانوردی کشوراز سال ۹۲ تا آذر ماه سال‌جاری نسبت به نوسازی ناوگان دریایی و از طریق بخش خصوصیاقدام شده است. به این ترتیب، ۱۲۰ شناور تجاری، ۸۱ فروند شناور خدماتی، ۲۲ فروندشناور مسافری وارد ناوگان شده است.

منبع : خبرآنلاین