روح الله حسینی مقدم – معاون ناشران و اعضای بورس تهران|بورس اوراق بهادار تهران پس از افت و خیز شدیدی که در سال گذشته داشت، سال ۹۷ را با شیب ملایم صعودی آغاز کرد و در اواخر بهار و ابتدای تابستان روند صعودی شاخص شتاب بسیاری گرفت به طوری که دراین مدت رکوردهای تازه ای در بورس تهران به ثبت رسید. در اقتصاد، نوسان هر شاخص اقتصادی وابسته به تغییر مولفه های اثرگذار بر آن است. بورس تهران نیز از متغیرهای سیاسی و اقتصادی اثرگذار بر کلان بازار اوراق بهادار و عوامل موثر بر بنگاه ها تبعیت می کند.

از مهمترین عوامل اثر گذار بر بازار سهام طی سال جاری روند قیمت های کالا در بازارهای جهانی است. عاملی که به اعتقاد بسیاری مهم ترین دلیل رشد قابل توجه شاخص طی سال اخیر بوده است.از اواسط تابستان سال ۹۶، کامودیتی ها در بازارهای جهانی روند صعودی چشمگیری را آغاز کردند. سیاست های اقتصادی چین و آمریکا در مسیری قرار گرفت که منجر به افزایش تقاضا در بازار فلزات شد.

در هر صورت پیش بینی هایی از سوی موسسات معتبربرای سال ۲۰۱۸ منتشر شده که باید این روند توسط سرمایه گذاران داخلی به دقت تحلیل شود. در این بین، زیر نظر داشتن تغییرات اقتصاد چین و نحوه اثرگذاری این اقتصاد بر بازارهای جهانی، تحلیل این بازار را دقیق تر خواهد کرد.

بازار نفت نیز از دیگر بازارهای بسیار مهم و اثرگذار بر بورس تهران است. در این زمینه آمارهای اقتصادی و بررسی تصمیمات اوپک در خصوص تولید نفت، حاکی از ثبات نسبی قیمت نفت در سال جاری است.عامل مهم دیگر اثرگذار در رفتار نماگرهای بورس در سال ۹۷، متغیرهای سیاسی است. در چند سال گذشته تاثیری که متغیرهای سیاسی بر نماگرهای اقتصادی از جمله نرخ ارز داشت، سرمایه گذاری در بورس را تحت تاثیر قرار داد. با توجه به صادرات محور بودن بخش قابل توجه شرکت های بورسی، ثبات نسبی ارزش پول ملی می تواند بر روند قیمت ها و رشد شاخص تاثیر مثبت داشته باشد.

در کنار این عوامل موضوعات دیگری از قبیل نرخ سود بانکی نیز مطرح است. بازار پول به عنوان رقیب دیرینه بازار سهام طی سال جاری شاهد کاهش نرخ سود به ۱۵ درصد بود. موضوعی که به زعم بسیاری از کارشناسان توانست در جریان نقدینگی به سمت فعالیت های مولد و بازارهای رقیب بازار پول، موثر باشد.

در سال گذشته، شرکت های بورسی به طور متوسط حدود ۲۵ درصد رشد سودآوری را نسبت به اولین پیش بینی سال ۹۶ اعلام کردند و با توجه به تحلیل هایی که نسبت به عوامل موثر بر بازار سرمایه وجود دارد، می توان فرضیه حرکت آرام صعودی شاخص را محتمل دانست.