سنگین‌ترین تانکی که تا به حال ساخته شده  با نام تانک «پانزر هشتم موس» شناخته می‌شود , در قرن بیستم میلادی و در طی جنگ جهانی دوم توسط ارتش نازی‌ها ساخته شد.

به گزارش رتبه آنلاین از کارناوال، از این تانک ۵ عدد سفارش دادند اما تنها یک جان پناه و دو پوسته تانک پیش از آزمایش زمینی تانک تکمیل شدند. از تانک پانزر دو نوع وجود داشت که یکی با جان پناه و دیگری فاقد آن بود. جالب است بدانید که وزن این تانک برابر ۱۸۸ تن است و به سبب وزن بسیارش، سرعت بسیار کندی در حدود ۱۳ کیلومتر در ساعت داشت.

سنگین‌ترین تانک جهان طولی در حدود ۱۰ متر، ارتفاعی نزدیک ۴ متر و عرضی ۴ متری دارد. خصوصیات منحصر به فرد این تانک نازی‌ها، تنها به وزن و ابعادش خلاصه نمی‌شود و باید بدانید که بر روی این تانک لوله‌ای ۱۲۸ میلی متری سوار کرده بودند که قدرت آن برای نابودی تمام وسایل نقلیه کشورهای متفقین کافی بود!

یکی از اساسی‌ترین مشکل هایی که در ساخت این تانک با آن رو به رو شده بودند، ساخت موتور و نیروی محرکه کافی بود که بتواند تانک را به جلو براند. یکی دیگر از مشکل‌های وزن زیاد این تانک، عدم عبورش از معابر و پل ها بود. البته برای حل این مشکل، تانک را به گونه‌ای ساختند که بتواند معبری با عمق دو متر را ایجاد کند و یا تا عمق ۸ متر زیر آب برود.

یک نمونه از تانک پانزر هشتم امروزه در موزه تانک کوبینکا در شهر کوبینکا روسیه نگهداری می‌شود.

زمان ساخت: سال ۱۹۴۴ میلادی

محل ساخت: آلمان

وزن: ۱۸۸ تن

ابعاد: طول: ۱۰.۲ متر؛ عرض: ۳.۷۱ متر؛ ارتفاع: ۳.۶۳ متر

محل نگهداری: موزه تانک کوبینکا روسیه