یکی از اصلی‌ترین منابع تامین آب در هر کشوری میزان بارندگی است. هر چه بارندگی به شکل باران و برف در یک منطقه بیشتر باشد، میزان آبی که در کشور  وجود دارد بیشتر است و آن کشور توانایی بالاتری در تامین نیاز آبی مردم دارد.

به گزارش رتبه آنلاین به نقل از سازمان کشاورزی و غذای سازمان ملل متحد،در میان ۱۸۶ کشور مورد مطالعه کشور کلمبیا بالاترین میزان بارش سالانه  را داشته است. طبق این گزارش به طور متوسط سالانه ۳۲۴۰ میلی متر باران و برف در این کشور باریده است. کشورهای سایو تومه و پرینسیپه، گینه نوی پاپایو، جزایر سلیمان، پاناما،کاستار ریکا، مالزی، برونیی،اندونزی و بنگلادش ده کشوری هستند که از نظر سطح بارش در بالاترین جایگاه در دنیا قرار دارند.متوسط بارش سالانه در کشور مالزی ۲۸۷۵ میلی متر  و متوسط بارش در اندونزی ۲۷۰۲ میلی متر اعلام شده است.

در این رده‌بندی کشور ونزویلا جایگاه سی را دارد و میزان بارش‌های سالانه در این کشور برابر با ۲۰۴۴ میلی متر اعلام شده است در حالی‌که میزان بارش در برزیل برابر با ۱۷۶۱ میلی‌متر، در ژاپن ۱۶۶۸ میلی‌متر، در نروژ ۱۴۱۴ میلی‌متر و در بریتانیا ۱۲۲۰ میلی متر است.

کشورهای امریکا، دانمارک ، آلمان و تاجیکستان در این فهرست جایگاه ۱۰۹ تا ۱۱۲ را دارند. میزان بارش سالانه در امریکا برابر با ۷۱۵ میلی‌متر است در‌حالی‌که در کشور امریکا برابر با ۷۰۰ میلی‌متر گزارش شده است.

طبق آخرین گزارش جهانی، ایران در میان ۱۸۶ کشور از نظر میزان بارش در سال جایگاه ۱۶۴ را دارد. میزان بارش در این کشور بربار با ۲۲۸ میلی‌متر در سال گزارش شده است که این میزان بیشتر از سطح بارش ایران در دو سال اخیر است.

کشورهای قطر،عربستان سعودی، لیختن اشتاین، لیبی و مصر در  انتهای این فهرست قرار دارند و میزان بارش در این کشورها کمتر از ۷۴ میلی متر در سال است.

کشورهایی که بیشترین بارش را دارند
میزان بارش سالانه

(میلی‌متر)

نام کشور رتبه
۳۲۴۰ کلمبیا ۱
۳۲۰۰ سایو تومه و پرینسیپه ۲
۳۱۴۲ گینه نو پاپایو ۳
۳۰۲۸ جزایر سلیمان ۴
۲۹۲۸ پاناما ۵
۲۹۲۶ کاستا ریکا ۶
۲۸۷۵ مالزی ۷
۲۷۲۲ برونیی ۸
۲۷۰۲ اندونزی ۹
۲۶۶۶ بنگلادش ۱۰

 

کشورهایی که کمترین بارش را دارند
میزان بارش سالانه

(میلی متر)

نام کشور رتبه
۱۱۱ اردن ۱۷۷
۹۲ موریتانی ۱۷۸
۸۹ الجزایر ۱۷۹
۸۳ بحرین ۱۸۰
۷۸ امارات ۱۸۱
۷۴ قطر ۱۸۲
۵۹ عربستان ۱۸۳
۵۶ لیختن اشتاین ۱۸۴
۵۶ لیبی ۱۸۵
۵۱ مصر ۱۸۶

 

 

کشورهای منتخب ار نظر میزان بارش
میزان بارش سالانه

(میلی متر )

نام کشور رتبه
۱۶۶۸ ژاپن ۴۵
۱۲۲۰ بریتانیا ۷۲
۱۰۸۳ هند ۸۵
۷۱۵ امریکا ۱۰۹
۷۰۰ آلمان ۱۱۱
۶۴۵ چین ۱۲۰
۵۹۳ ترکیه ۱۳۲
۴۶۰ روسیه ۱۴۶
۲۲۸ ایران ۱۶۴
۲۱۶ عراق ۱۶۷