ایران سومین کشور تولید کننده و پانزدهمین کشور صادر کننده گاز در جهان/ مصرف بالای داخلی جلوی صادرات را می‌گیرد + نمودار

در حالی ایران در میان کشورهای تولید کننده گاز در جهان رتبه سوم را به خود اختصاص داده است که در صادرات گاز رتبه ناامیدکننده پانزدهم را دارا است؛ دلیل این امر مصرف بالا و غیر بهینه گاز در کشور است.

به گزارش فصل تجارت براساس گزارش مراکز بین المللی انرژی ایران سومین کشور تولید کننده گاز درجهان است.
به طوری‌که در سال گذشته میلادی آمریکا با تولید ۷۶۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب رتبه نخست، روسیه با تولید ۶۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب رتبه دوم و ایران با تولید ۱۷۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب رتبه سوم تولید گاز در جهان را به خود اختصاص داده اند.

همانطور که در نمودار بالا ملاحظه می شود پس از ایران کشور قطر با ۱۶۰ میلیارد متر مکعب، کانادا با ۱۵۰ میلیارد متر مکعب،چین با ۱۵۰ میلیارد متر مکعب،اتحادیه اروپا با ۱۲۰ میلیارد متر مکعب،نروژ با ۱۰۸ میلیارد متر مکعب،عربستان با ۱۰۲ میلیارد متر مکعب و الجزایر با ۸۳ میلیارد متر مکعب در رتبه های بعدی تولید گاز در جهان قرار دارند.
در حالی ایران در جایگاه نسبتا مناسبی در تولید گاز قرار دارد که متاسفانه جایگاه صادرات گاز ایران در میان کشورهای دارنده گاز مناسب نیست به طوریکه با آغاز صادرات گاز ایران به عراق رتبه ایران در میان کشورهای صادرکننده گاز به رتبه پانزدهم رسید.

عراق از اواخر ژوئن سال ۲۰۱۷، واردات گاز از ایران را از طریق ایستگاه نفت‌شهر آغاز کرد و براساس گفته های مسئولان صنعت نفت ایران توانست واردات گاز خود از ایران را تا اواخر زمستان سال گذشته به ۱٫۲ میلیارد متر مکعب برساند. به براساس آمارهای موجود بدین ترتیب عراق دومین خریدار بزرگ گاز ایران به‌شمار می‌رود که واردات آن حدود ۱۴ میلیون متر مکعب در روز است و ترکیه با واردات حدود ۳۰ میلیون متر مکعب در روز، در جایگاه نخست قرار دارد.
به گفته مسئولان صنعت گاز، ایران دو قرارداد برای صادرات گاز به عراق را به امضا رساند، یکی به پایتخت عراق، بغداد و دیگری به استان بصره و بر همین اساس ایران برای صادرات روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به بغداد، و انتقال گاز ایران به استان بصره، برنامه‌ریزی می‌کند.
در حال حاضر ایستگاه انتقال گاز شلمچه از مسیر خط اهواز شلمچه آماده انتقال گاز به بصره است و به محض اعلام امادگی عراقی‌ها گاز ایران به بصره می‌رسد، در حال حاضر تنها گاز ایران از طریف نفت‌شهر به بغداد صادر می شود
تعلیق اجرای پروژه‌های خطوط لوله انتقال گاز ایران به عراق
سناریوی خط لوله ایران با توجه به مذاکرات ایران و عراق در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ تا حدودی با عدم قطعیت مواجه بود، که طی آن سال‌ها این ایده مطرح شد که ایران می‌تواند خط لوله ایستگاه (نفت‌شهر) و ایستگاه (شلمچه) را که در آن زمان پیشنهاد شده بود راه‌اندازی کند، اما وضعیت امنیتی مانع از آن شد.
در آن زمان گفته شد که پروژه خط لوله عراقی-ایرانی شکست خورده است، زیرا وضعیت امنیتی به ایرانی‌ها اجازه نخواهد داد تا کار خود را ادامه دهند، اما تحلیل‌های واقع‌گرایانه‌تر هم وجود دارد بطوریکه ایران در سال ۲۰۱۴، تعلیق اجرای پروژه‌های جدید برای تولید گاز صادراتی را اعلام کرد، آنهم پس از ثبت تولید کُند در میدان گازی پارس جنوبی.
ایران در کنار منابع نفتی خود، دارای ذخایر گازی عظیمی در منطقه است، اما تولید آن به‌دلیل افزایش مصرف داخلی، با مشکلاتی در ثابت نگه‌داشتن میزان آن، مواجه شده است، بطوریکه نیمی از گاز ایران به مصرف خانگی می‌رسد، ۲۱ درصد برای تولید برق، و ۱۸ درصد در تولیدات صنعتی در کشور، از جمله صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود. ایران پس از ایالات متحده، روسیه و چین چهارمین بازار بزرگ گاز طبیعی جهان به‌شمار می‌رود، اما به‌سختی پاسخگوی رشد تقاضای بازار است. طبق آمار منتشر شده توسط شرکت بریتیش پترولیوم (BP)، مصرف گاز از ۱۰۲٫۷ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۰۵، به حدود ۱۹۱٫۲ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت، در حالیکه تولید در طول مدت مشابه از ۱۰۲٫۳ میلیارد متر مکعب به ۱۹۲٫۵ میلیارد متر مکعب افزایش یافت.
اما طرف ایرانی دیدگاه متفاوتی دارد، بطوریکه حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت، می گوید طبق برآوردهای مربوطه، انتظار می‌رود کل حجم صادرات گاز ایران در پایان برنامه توسعه شش ساله، به ۸۰ میلیارد متر مکعب در سال برسد، و ایران قصد دارد ۵۰ میلیارد متر مکعب از این مقدار از صادرات گاز را به کشورهای همسایه اختصاص دهد.
ایران، مشکلات صادرات گاز را پشت سر می‌گذارد
ایران با صادرات گاز به عراق توانست در رتبه پانزدهم لیست بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان قرار گیرد، از سوی دیگر، در حال بررسی انتقال گاز از طریق خطوط لوله به عمان است که تا سال ۲۰۲۰ نهایی خواهد شد.
سال گذشته علی امیرانی مدیر بازاریابی، فروش و بررسی‌های اقتصادی شرکت ملی صادرات گاز ایران، در مصاحبه‌ای گفت: شرکت صادرات گاز ایران و شرکت هندی Sage قرارداد اولیه‌ای را برای ایجاد یک شبکه خط لوله گاز در آب‌های عمیق دریای عمان به امضا رساندند که هزینه ساخت این شبکه بین ۴-۵ میلیارد دلار است.
وی افزود:ظرفیت این شبکه در مرحله اول، ۳۱ میلیون متر مکعب در روز است و می توان صادرات گاز به هند را از طریق ایجاد شبکه‌های مشابه دیگر افزایش داد.
صادرات گاز ایران به هند و عمان می تواند جایگاه ایران را در میان کشورهای صادرکننده گاز افزایش دهد.