گزارش دفتر توسعه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد، جمهوری اسلامی ایران با افزایش ۰.۳۳۷درجه‌ای شاخص توسعه انسانی بالاترین رشد را از لحاظ توسعه‌یافتگی در ۴ دهه اخیر بین کشورهای دنیا کسب کرده است.

به گزارش رتبه آنلاین به نقل از تسنیم، گزارش توسعه انسانی یکی از مهمترین و معتبرترین گزارش‌های اقتصادی و اجتماعی در جهان است که هرساله توسط دفتر توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) منتشر می‌شود و در این گزارش شاخص توسعه انسانی (HDI) کشورها بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی از عدد صفر تا یک محاسبه می‌شود که هرچه این شاخص به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان از توسعه‌یافتگی بیشتر است.

تمامی شاخصهای توسعه اقتصادی و اجتماعی در برآورد این شاخص دخیل است و به‌عبارتی یکی از جامع‌ترین معیارها برای مقایسه توسعه‌یافتگی کشورها به‌شمار می‌‌رود که البته تمامی دولتها و سازمانهای علمی و تحقیقاتی از این شاخص به‌عنوان معیار اصلی مقایسه کشورها استفاده می‌کنند.

✏بر اساس جدید ترین گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۶ که اوایل سال جاری منتشر شد، شاخص توسعه انسانی ایران به ۰٫۷۷۴ از یک رسید که در مقایسه با نمره ۰٫۴۳۷ ایران در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۰٫۳۳۷ درجه افزایش نشان می دهد.

✏این در حالی است که از بین ۱۰۷ کشور دنیا که از سال ۱۹۸۰ میلادی شاخص توسعه انسانی برای آنها محاسبه می شد، ایران طی این ۴ دهه بالاترین رشد را در شاخص توسعه انسانی داشته است.

✏پس از ایران، چین با رشد ۰٫۳۳۴ درجه ای در رتبه دوم جهان جای گرفته است. نپال با رشد ۰٫۳۱۶ و ترکیه با رشد ۰٫۳۰۴ درجه ای در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

✏بر اساس گزارش سازمان ملل، رتبه جهانی جمهوری اسلامی ایران هم در این ۴ دهه بیش از ۴۱ رده صعود داشته و از جایگاه ۱۱۰ در سال ۱۹۷۹ به جایگاه ۶۹ در سال گذشته ارتقا یافته است.

اسناد گزارش سازمان ملل از شاخص توسعه انسانی ۱۰۵ کشور در سال ۱۹۸۰ را در ادامه ببینید:

در ادامه اسناد آخرین گزارش توسعه انسانی سازمان ملل را که مربوط به سال ۲۰۱۶ میلادی است و میزان رشد شاخص توسعه انسانی را نشان می‌دهد، ببینید: