در مراسم تشییع پیکر سیدضیاءالدین دری کارگردان سریال‌های «کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی»، رضا کیانیان انتقادات تندی مطرح و گلایه کرد که چرا تا زمان مرگ دوستان سراغ آن‌ها را نمی‌گیریم.

به گزارش رتبه آنلاین از خبرآنلاین،‌ دیروز جامعه سینما با عزت‌الله انتظامی خداحافظی کرد و امروز نوبت به خداحافظی با بزرگمرد دیگری از عالم هنر است.

ضیاءالدین دری جمعه درگذشت، درست در همان روز که آقای بازیگر از دنیا رفت. مراسم تشییع پیکر سیدضیاءالدین دری کارگردان نام آشنای سینما و تلویزیون با حضور هنرمندان، مسئولان و علاقه‌مندان به آن مرحوم صبح امروز دوشنبه ۲۹ مرداد در خانه سینما برگزار می‌شود.

کامران ملکی: در گرانمایه‌ای را از دست دادیم
این مراسم با صحبت‌های کامران ملکی کارگردان سینما شروع شد. ملکی گفت: «امروز در مراسم وداع یکی از بزرگان سینما و تلویزیون کشورمان در حیاط خانه سینما گرد آمدیم. بزرگی که شکوه کارهایش تا زمانی که تصویر باقی است خاطره‌ای ماندنی در کشورمان خواهد بود. بزرگی که در عرصه هنر و اندیشه تاثیرگذار بود، در انسانیت سرآمد و الگو بود. در گرانمایه‌ای را از دست دادیم. این ضایعه بسیار بزرگی برای سینما و تلویزیون کشور است.»

رضا کیانیان: چرا اینجا باید درباره دری بگویم
رضا کیانیان که از حاضران در این مراسم است، درباره غافل شدن از هم تا زمان مرگ گفت: «چرا حالا باید اینجا بیایم و از او تعریف کنم؟ چرا نرفتم خانه‌اش؟ چرا ازش دور بودم؟ چهل سال از انقلاب می‌گذرد. ما یک روز خوش دیدیم؟ هر روز یک بحران است، هر روز یک داستان است. هر روز یک اتفاق است. هر روز جوری است که حالمان بد می‌شود و فکر می‌کنیم خوب خدا را شکر از این بدتر نمی‌شود ولی بعد از این هم بدتر می‌شود. متاسفم برای خودمان ما مردم بدی نیستیم. چرا نباید یک روز خوش ببینیم چرا نباید به آینده امیدوار باشیم. خوب همین باعث می‌شود که یواش یواش دوستانمان را فراموش می‌کنیم و یادمان می‌رود که به دیدار آن‌ها برویم و همه همدیگر را فراموش می‌کنیم. تقصیر ما نیست تقصیر شرایطی است که در آن قرار گرفتیم.»

رضا کیانیان در مراسم تشییع ضیآءالدین دری

کیانیان ادامه داد: «ضیاءالدین دری فقط ۶۵ سال داشت چرا باید بمیرد. واقعا کارهای خوبی انجام داد، سریال «کیف انگلیسی» را ساخت که خیلی خوب بود و کسی آن را فراموش نمی‌کند. چه کسی بهتر از این می‌تواند روایت کند. در این زمینه علی حاتمی بود و پس از او هم ضیاءالدین دری بود. امیدوارم یک روز خوب ببینیم امیدوارم به آینده‌مان امیدوار شویم.»

تایید حرف‌های کیانیان توسط اسدالله نیک‌نژاد
اسدالله نیک نژاد کارگردان سینما، نیز با اشاره به سخنان رضا کیانیان گفت: «همینطور است که رضا کیانیان گفت ما همدیگر را نمی‌بینیم و سراغ هم را نمی‌گیریم. خوب است که ما سراغ هم را گرفته و از هم سوال کنیم که چه می‌کنیم.»

او درباره رفاقتی که با دری داشته است، بیان کرد: «زمانیکه رفاقتم با دری آغاز شد، از آن لحظه تا به امروز، ساعت‌ها و ساعت‌ها باهم صحبت می‌کردیم و جالب است که امروز من باید به ضیا بگویم شما نه تنها در تاریخ هنر ایران باقی خواهید ماند بلکه باید غرور داشته باشید و با غرور با ما وداع کنید چون سه فرزند نجیب، با سواد و زیبا و خانواده بسیار قابل احترامی از خود باقی گذاشته‌ای، من شخصا به فرزندان او افتخار می‌کنم و مطمئنم که ضیا هم به شما افتخار می‌کند.»

نیک‌نژاد ادامه داد: «ضیا یکی از بهترین کارگردان‌های معاصر ماست و تاریخ معاصر را به خوبی می‌شناخت، او درد دل زیادی از کسانی داشت که در تاریخ به این کشور ظلم کرده‌اند و همچنان هم می‌کنند. او سینه‌اش را سپر کرد و به جوانان گفت که چه کسانی به این مملکت ظلم کرده‌اند. درود بر تو ضیا.»

ابراهیم حاتمی‌کیا، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، رضا کیانیان، علی مصفا، حسام نواب صفوی، ابراهیم داروغه‌زاده، رضا درمیشیان و مریلا زارعی برخی از چهره‌های حاضر در این مراسم هستند.