علی صالح نیا رییس هیات مدیره شرکت داروسازی خرمان|

قبل از هر چیز باید پذیرفت که صنعت داروی کشور به خارج از کشور وابسته است. گفته می شود ۹۸ درصد از داروهای مورد نیاز کشور، تولید داخل است؛ اگر این طور است پس چرا در تحریم این قدر گرفتاری داریم؟

مشکلات صنعت دارو پس از تحریم ها نشان می دهد که این صنعت به واردات وابسته است. به عبارتی حتی اگر بتوانیم ۹۸ درصد از داروی مورد نیاز را هم در داخل کشور تولید کنیم، تامین ۲ درصد از آن به واردات وابسته است و آن دو درصد، اقلام کلیدی است که ما را گرفتار می کند.

صنعت داروسازی کشور، صنعت فوق العاده پیشرفته و توسعه یافته ای است و می توان شرکت های دارویی کشور را با شرکت های اروپایی قیاس کرد و بحثی در آن نیست. اما همه داروسازی های جهان مثل ملک و بایر و… که مواد اولیه می سازند، بدهکار چند شرکت مادر هستند و سوایزر، ساندروز و… به این شرکت ها وابسته هستند. بالاخره این وابستگی امری طبیعی است. اما به نظر می رسد اقدامات مثبتی صورت گرفته و صنعت داروی کشور به سمت و سوی خوبی می رود. چشم انداز روشنی برای این صنعت متصور هستم و معتقدم این تحریم ها باعث می شود که وابستگی های صنعت دارو را منطقی بپذیریم. باید پذیرفت که شرکتی همچون بایر آلمان، برای تمام دنیا تولید می کند و ما هم وابستگی داریم و نمی توان گفت در زمینه تولید دارو ۱۰۰ درصد خودکفا هستیم. ما وابستگی داریم و این وابستگی هم منطقی است و فقط مختص کشور ما نیست، و تمام دنیا وابستگی دارند. سازمان های مربوطه و دانشکده های داروسازی ما در جهت هایی حرکت کردند که خوشبختانه بخش مهمی از نیازهای کشور را بتوان تامین کرد. مثلا در داروسازی خرمان، حدود ۸ قلم دارو تولید کرده ایم که برای اولین بار در دنیا ساخته شده اند و جایگزین چندین قلم داروی وارداتی هستند. مثلا داروی عفونت زنان بیش از ۱۰ قلم دارویی که وابستگی خارجی دارند را ساپورت می کند.

ما سیستم های خیلی خوب و پیشرفت های خیلی خوبی داریم. داروهای خاص هم بر اساس متدهای بین المللی کار می کند. چه آنها که نوآوری است و چه آنها که با مهندسی معکوس تولید می شود. چین هم با مهندسی معکوس، پیشرفت کرده و هیچگونه نوآوری نداشته است. در حال حاضر مهندسی معکوس در حوزه تولید دارو پیشرفت مطلوبی داشته و نوآوری ما به حد اروپا رسیده است. در صنعت داروسازی ما حرف زیادی برای گفتن داریم. دلیلش هم این است که علم داروسازهای ما همانی است که دانشگاه لندن یا پاریس دارد. آخرین یافته های علمی در اختیار گروه های ماست. آدم هایی که در صنعت داروسازی ما هستند چه پرکتیکال و چه آموزشی، کم از جهان ندارند و با همه کشورهای جهان قابل مقایسه هستیم. در یک رنکینگ در یک جایگاه خیلی خوب قرار می گیریم. شاید در نظر بعضی ها این اغراق باشد اما از نظر فن داروسازی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم.

نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام وابسته به نفت است.امروز که نفت را بسته اند، تازه فهمیدند که چه کمبودهایی وجود دارد. در جاده هموار، بنز با پراید فرقی نمی کند. در حال حاضر مشکلات و عقب ماندگی ها و نقص های این حوزه، مربوط به دولت و نظام اجرایی است. حمایت از صنعت دارو، قطعا به شکوفایی صنعت خواهد انجامید، چرا که شرکت های داروسازی کشور فرمولاتورهای قوی و آزمایشگاه های مجهز در اختیار دارد و داروهای تولیدی قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی است. مانند داروهای تخصصی درمان سرطان.

توسعه و شکوفایی صنعت دور از دسترس نیست، مشروط بر آنکه از تجربیات اشتباه درس بگیریم. طرح تحول سلامت، تبعات بسیاری برای شرکت های دارویی داشت و دارویی ها در وصول مطالبات خود دچار مشکل هستند. در ازای طلب دارویی ها، اوراق بدهی پرداخت شده که البته اوراق مفید نیست.